Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız.

Yoga Matı Ne İşe Yarar?

Posted by Yogacat Türkiye 30/11/-0001 0 Comment(s) Alışveriş,Üzerinde yoga çalıştığımız matımızdan beklenebilecek fonksiyonlar nelerdir? Mat ne işe yarar? Matımız yoga çalışmamızda ne kadar önemlidir? Sizin için derledik...

 

Sabitlik: Duruşları uygularken sabit ve davranışları öngörülebilir bir zemin sağlar. Sabit bir mat zemine güçlü tutunur. Temas yüzeyi hem kuruyken hem de elleriniz, ayaklarınız terlediğinde kaymamanıza yardımcı olur. Böylece serdiğiniz yüzeye her seferinde yeniden alışmak zorunda kalmazsınız.  


Uygun Zemin:
Matımız zemin ile olan temasımızı regüle etmelidir. Uygun bir mat, serildiği yüzeydeki bozuklukların hissedilmesini ve yüzeyin kaydırma olasılıklarını azaltır.

Matımızın serildiği zemine tutunması ve zemindeki bozuklukları tolare etmesi çok önemlidir. Örneğin ahşap parke bir zeminde  çalıştığınızı düşünün. Ahşapların birleşim yerlerindeki boşlukları ve milimetrik yüzey farklarını çıplak ayağınızla ve elinizle kolayca hissedebilirsiniz. Matımız bu farkları regüle ederek uygun zemini sağlar. Matın kalınlığı arttıkça zemin hatalarını daha az hissederiz. Buna karşın kalın bir mat, denge duruşlarında köklenmemizi azaltarak oynak bir zemine neden olur. 3-5 mm aralığındaki kalınlıklar günümüzde yaygın olan tüm yoga ekolleri için uygundur.
Diğer bir konu, matın enine ve boyuna doğru sünmesidir. İkinci Savaşçı duruşunu hayal edin. Sünen bir matta ayaklarınızın arasındaki mesafe sürekli artma eğiliminde olacaktır. Matın sünmesi sakatlanmaya kadar gidebilecek, istenmeyen bir durumdur.
Uygun zemini sağlayan ideal bir mat şu özellikleri sağlamalıdır:
- Yüzeye yumuşakça yayılarak güçlü şekilde tutunabilmelidir.
- Taşıyıcı zemin, esnek olmalı fakat sünmemelidir. En uygun malzeme doğal kauçuktur.
- 3-5 mm arasında kalınlığa sahip olmalıdır.


 

Konfor: Özellikle dizlerin üzerinde olduğumuz duruşlarda veya sırt üstü çalışmalarda doğrudan sert bir zemin yerine mata temas etmek konforumuzu artırmaktadır. İdeal kalınlıkta olmasına karşın yapısal olarak çok sert olan bir mat, bazı duruşlarda konforsuz olacaktır. Doğal kauçuk zeminli matlar ideal konforu sağlamaya yardımcı olur.  
 

Hijyen: Yoga matı, hijyen sağlamak açısından şarttır. Stüdyo matları her ne kadar temizlense de ortak kullanım malzemeleridir. Sizden hemen önce kimin kullandığını bilmenize imkan yoktur. Kullanım öncesi yapılan temizlikler kozmetik bir temizliği sağlayabilir fakat patojenleri tamamen yok etmek ancak güçlü kimyasallar ya da buharlı makineler ile temizlendiğinde mümkün olabilmektedir. Ortak kullanım matları nedeniyle cilde yerleşen bazı bakteri ve mantar enfeksiyonları kolaylıkla bulaşabilmektedir. (1) Nemi hızlı tahliye edebilen, bakteri ve mantar barındırmayacak özelliklerde üretilmiş matlar idealdir. En sağlıklısı kendi matınızı kullanmanız ve ortak kullanım malzemelerinden mümkün olduğunca kaçınmanızdır.


Hizalanma:
Yoga matı, duruşların hizalanmasında geometrik bir referans sağlar. Bu sayede duruşun simetrisini kolayca fark edebiliriz. Bu amaçla son zamanlarda pek çok yoga matı üreticisi, hizalanma referansı olarak kullanılması amacı ile mat yüzeyinde çeşitli desenler uygulamaya başladı. Yogacat bu konuda yalın bir yaklaşımı benimsemiştir. Karmaşık referans çizgilerinin algılanması kolay değildir. Yalın bir orta çizgi, simetrinin algılanması için yeterlidir.


Tüm bunların yanı sıra matımız yoga yolculuğumuzda önemli bir araçtır. Pek çok yogi için matın zamanla aşınmasına tanık olmak ve her pratikte üzerine basmak eşya ile kurulan keyifli bir bağdır.


 

Leave a Comment