Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız.

Yoga Matı Nasıl Seçilir?

Posted by Yogacat Türkiye 30/11/-0001 0 Comment(s) Alışveriş,Bu yazımızda yoga matı seçerken dikkat etmeniz gereken kriterleri aktarmaya çalışacağız. Konuya geçmeden önce, henüz okumadıysanız “neden bir yoga matına ihtiyaç duyuyoruz, neden bir mat sahibi olmalıyız” sorularını cevaplamaya çalıştığımız yazımıza
göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

Eski zamanlarda, hasır ya da başka doğal liflerden elde edilmiş materyaller yoga matı olarak kullanılırmış. Geçtiğimiz 20 yıl içerisinde, modern yoganın ihtiyaçları ve gelişen teknoloji, mat üretimini şaşırtıcı bir çeşitliliğe kavuşturdu. Artık mat seçerken sadece rengine değil, üretilen materyale, çevreye olan etkisine ve tabii ki beklentilerimize göre hareket edebiliyoruz. Bu çeşitlilik yoga severler adına çok güzel olsa da bazen de kafa karıştırıcı olabiliyor.


Bu karmaşadan galibiyetle çıkmanız için reklamları ve pazarlama tuzaklarını atlatıp, rehberimize göz atın. İşte kullanım ihtiyaçlarınıza, bütçenize ve zevkinize uygun matı seçerken mutlaka göz önüne almanız gereken kriterler.

 

Kullanılan Malzeme:
Matın üretiminde kullanılan ham maddelerdir. Mat üretiminde pek çok farklı materyal kullanılmaktadır. En temelinde doğal ve sentetik malzemeler olarak iki bölümde inceleyebiliriz.

Doğal malzemelere örnek olarak, ağaç mantarı, doğal kauçuk, yün, keçe, pamuk lifleri gibi malzemeler sayılabilir. Kullanılan sentetik malzemeler arasında ise PVC, EVO, PU, Yapay Kauçuk gibi petrol ürünleri mevcuttur. Sentetik malzemeler doğal malzemeler ile belirli oranlarda karıştırılarak ya da birbirlerine lamine edilerek de kullanılabilir.

Bazı sentetik malzemeler canlıların temasına uygun olmayan zehirli, zararlı veya bazı kişiler için alerjik kimyasallar içermektedir. Özellikle tüm yüzeyi baskılı ürünlerde kullanılan boyaların kurşun, nikel, kadmiyum ve formaldehit gibi ağır metaller ve zararlı kimyasallar içerme riski mevcuttur.

Malzeme konusunda önemli bir nokta da, malzemenin kendi karakterinden gelen veya üretimde oluşturulan dokudur. Sünger benzeri hücrelerden oluşan yapılar daha yumuşak bir his sağlar ve daha hafiftir. Buna karşın zaman içerisinde ezilebilir ve aşınmaya müsaittir. Temas edilen bölgedeki hücreler basınca ve sürtünmeye bağlı olarak bir süre sonra patlar ve açık hücreler haline gelir. Bu da nemin uzun süre matın dokusunda kalmasına yol açar. Nemli ve karanlık ortam, bakteri ve mantarların çok sevdiği gelişme alanlarıdır.  


Tavsiyemiz:
Artık şundan eminiz ki, en iyisi doğal materyallerden üretilmiş ürünlerdir. Eğer doğal kauçuğa veya latekse alerjiniz varsa; pamuk, jüt veya doğal mantar gibi seçeneklere yönelin. Elleri ve ayakları terleyen biriyseniz, pamuk kaplama ve jüt matların her kullanım sonrası kurutulması, düzenli olarak gün ışığında havalandırılması ve aylık detaylı temizliklerinin yapılması gerektiğini unutmayın.    

Çevreci Yaklaşımlar:

Yoga matı üretiminde benimsenen yaklaşım ve kullanılan malzeme, seçeceğiniz mat nedeni ile çevreye vereceğiniz hasarın oranını belirler. Sentetik materyaller yerine doğal malzemelerden üretilen matların seçilmesi yoga felsefesi açısından da önemlidir. Maalesef, mat seçerken yeterli veriye ulaşabilmek kolay değildir. Bu nedenle üretici markaların beyanları ve devletlerin denetim politikaları oldukça önem kazanmaktadır.


Tavsiyemiz: İncelediğiniz matın malzemesini araştırın. Matınız bir gün yıprandığında, ya da değiştirmek istediğinizde geri dönüşüm imkanlarını değerlendirin. Doğal malzemeler doğrada kendiliğinden çözünür. Sentetik malzemeler ise bir dizi işlem ile tekrar ham madde olarak kullanılabilir, ya da başka bir ürüne dönüşebilir. Bu konuda çabamıza destek vermek isterseniz Yogacat’in mat dönüşüm programı hakkındaki yazısına buradan ulaşabilirsiniz.


Kaydırmazlık Özellikleri:

Pek çok matın yüzeyinde sürtünmeyi artırarak kaymayı engelleyen özel bir doku mevcuttur. Bu dokular, pamuklu dokuma, jüt gibi malzemelerin üretimi esnasında kendiliğinden oluşabileceği gibi, örneğin vinyl matlarda kalıplar ile sağlanır. Yeni nesil bazı matlarda ise bu doku yerine pürüzsüz fakat kaydırmayan yüzey kaplaması kullanılır. Seçeceğiniz matın özel bir kaymaz yüzeyi yoksa, mümkün olduğunca üzeyi dokulu bir mat, sürtünme yüzeyini artırarak sabitliğinize destek olacaktır.

Tavsiyemiz: Bazı matlar kuruyken kaydırmaz. Eliniz terlediğinde tatsız bir sürpriz ile karşılaşmamak için mutlaka test edin. Genellikle kaydırmazlık özelliği arttıkça fiyatlar yükselir. Gerçekten süper kaydırmaz bir mata ihtiyacınız var mı? Yoksa bu ihtiyaç sadece Aşağı Bakan Köpek ile sınırlı mı? Sevdiğiniz yoga tarzında kaydırmazlık ne kadar önemli? Örneğin Yin Yoga çalışırken süper kaydırmaz bir mat gereksiz olabilir.


Sonuç:

Bütçenize ve gerçek ihtiyaçlarınıza odaklanarak seçenekleri daraltabilirsiniz. Benzer matı kullanan arkadaşlarınızın yorumlarını almak da faydalı olacaktır.

Etiketler: yoga matı nasıl seçilir

Leave a Comment