Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız.

Mat Bakımı ve Temizliği

Posted by Yogacat Türkiye 30/11/-0001 0 Comment(s) Tavsiyeler,

Yoga matı temizliği sadece kozmetik olarak değil hijyen açısından da çok önemlidir. Sıradan bir yoga matı, çeşitli bakteri, mantar ve virüsleri barındırabilir. Günümüzde üretilen matlar, hem yüzey yapıları hem de kullanılan materyaller ile patojen olarak adlandırılan bu mikroorganizmaların barınmalarını ve çoğalmalarını azaltmak için tasarlanmaktadır. 

Buna rağmen, temizlenmeyen matların yüzeyi patojenlerin sevdiği nemli, sıcak ve karanlık ortamları sağlayabilmektedir. Özellikle ortak kullanım matları bu açıdan daha risklidir.  
O halde matımı çamaşır suyu ile sileyim derseniz, bu kez de zehirli kimyasal maddelerin olumsuz etkileri ile yüzleşirsiniz.

Kimyasal maddeler patojenleri etkisiz hale getirebilir fakat hem matınıza hem de sağlığınıza zarar verir.


Peki matımızı nasıl temizleyelim ki hem hijyenik hem de zehirsiz olsun?

1- Öncelikle bakteri, mantar ve virüs barındırmayan özellikte üretilmiş matları tercih edin.

2- Kullanım sonrasında matınızı pamuklu bir bez ile kurulayın ve rulo yapmadan önce kurumasını sağlayın. Matınızı yere sererek, ısı kaynaklarından uzakta kurutun. 

3- Düzenli pratik yapıyorsanız, haftada bir matınızı açın, bir sprey yardımı ile temiz su püskürtün ve kurulayın. Gün ışığı alan havadar bir yerde kurutun. 

4- İmkan varsa ayda bir kez buharlı temizleyici kullanın. Buharlı temizleyiciler sadece su buharı ile çalışır. Hem kozmetik olarak hem de hijyenik olarak çok etkili sonuçlar verir.

5- Üreticilerin belirttiği temizleme talimatlarına mutlaka uyun.


Matlara zarar veren uygulamalar:

Bazı temizleme yöntemleri matlara zarar verebilir. Alkol, benzol, benzin gibi çözücü kimyasallar, aşındırıcı yüzey temizleyicileri, Anyonik Aktif Maddeler ve uçucu yağların kullanımı sakıncalı olabilir. Sert hareketlerle silmek, pamuklu kumaş veya hassas yüzey temizliği için geliştirilmiş sentetik özel bezler haricinde sert kumaşlar kullanmak matın yüzeyini ve özelliklerini bozabilir.


Yogacat Matları için temizleme önerileri


Doğal Kauçuk Matlar: 

Kullanım sonrasında kurulayın. Temizlemek için bir sprey yardımı ile temiz su püskürtün ve nazikçe silin. Temizlik sonrasına rulo yapmadan önce kuruduğundan emin olun. 
- Buharlı temizleme için uygundur.
- Yüzeyi aşındıracak sert bezler uygun değildir.
- Kimyasal temizleyici kullanmayınız.


Doğal Meşe Mantarı Matlar: 

Kullanım sonrasında kurulayın. Temizlemek için bir sprey yardımı ile temiz su püskürtün ve nazikçe silin. Temizlik sonrasına rulo yapmadan önce kuruduğundan emin olun. Ayda bir kez %40 saf alkol - su karışımı ile silebilirsiniz.
- Buharlı temizleme için uygundur.
- Yüzeyi aşındıracak sert bezler uygun değildir.
- Kimyasal temizleyici kullanmayınız.

 

 

Leave a Comment